16 Şubat 2015 Pazartesi

0

ÖzgeCanımız İçin. #sendeanlat

İki sene önce yaşadığım o korku geldi aklıma ÖzgeCan'la beraber. Dolmuştaydım, saat gece 10du.5 erkek müsvettesi ve tek kadın ben. Siyaseten bir tartışmanın içindelerdi, hepsinin aynı görüşten olduğu belliydi ama. Yinede tartışıyorlardı. Her biri, beni dikkate almadan ağız dolusu küfürlerle ''bizi bu ülkede kabul edecekler''deyip, sokup-çıkarıyorlardı işte. Azınlıklara hep sempati duyarım ama bu yaşattıkları tarifi olmayan bir duygu. Hayatımda ilk kez bir anı, ne yaşadığımı hala tahayyül edememekteyim. Sadece elimdeki telefonu babamı aramak üzere ayarladım,sımsıkı tuttum ve kafamı bile oynatmadan, nefesimi  tutarak dışarıya bakmaya odaklandım. Bir süre sonra beni işaret etti,şoför olan. Kısa bir sessizlik oldu.Kalkıp insen ayrı, durup beklesen ayrı. Donup kaldım. İçlerinde en heybetli olan yeniden küfür etmeye koyuldu. Bunların karılarını şöyle yapacan, kızlarını böyle yapacan demeye kadar getirdi  fütursuzluğunu. Arada kendi dillerini konuşuyorlardı ve bu daha da korkuttu beni. O dilden üç-beş cümle öğrenmediğime lanet ettim.Belki ''buda bizden'' dedirtirdim kendime ya da oyun oynamaya çalıştığımı anlarlardı. İnmeme 2 durak kala, göz temasından korkarak, sağ koltuğa yanaştım.Dayanamadım artık. Ağzımdan zorla ''Müsait bir yerde '' çıktı.Şoför aynadan baktı. ''İnmek mi istiyorsun''dedi sırıtarak.Beşi birden dönüp baktılar. ''Müsait bir yerde'' dedim daha güçlü bir ses tonuyla. İnecekmiş dedi aralarından biri, gülüşmeye başladılar. Şoför durağı geçtiğiyle kalmadı, gaza bastı bu kez. Elimdeki  erik dolu poşeti fırlattım ve ani bir frenle durdu. Kapıyı açmadı bu sefer de. Telefonum çaldı, kimin aradığını hala bilmiyorum. ''Durağa koşun''dedim. İndim şükür ama arkamdan bir sürü tehdit ve küfürle. Gaza basıp, yokoldular.  

Bu olay, bu şekilde sonlandığı için çok şanslıyım. Ben hala dolmuşta, otobüste müzik dinleyemem mesela. Benim hakkımda konuşurlar mı, başka bir kadına birşey mi yaparlar acaba diye.Onca zaman geçmesine rağmen hala çok korkuyorum.Kendimce yöntemler uyduruyorum.Herkes bilir ki, çok atarlıyımdır,mangalda kül bırakmam. Hiç bir erkekle tartışmam da yenilmem, ezer geçerim.Oluyor birşeyler,  korkuyorsun,o upuzun dil lal oluyor. N'apacağını bilemiyorsun.Benim ki basit.Özgecan'ın yaşadığı şeyi bende yaşayabilirdim. Haberi okudum,onun o güzel gözlerini gördüm. Ben bile bu durumu  böyle büyük yaşadıysam,hala geçmediyse o kızcağız neler yaşamıştır dedim.Aklımı yitirirdim ben olsam gerçi,fırsat bile kalmadan ölmüştür belki de .

ÖZGECAN olayının en iğrenç boyutu şu, bu tecavüzcü ve katilleri bugün yuhalayan, asılsın naraları atan erkeklerin çoğu zaten potansiyel sapık. Dün bu tecavüzcü herif bu duruma tanık olsa o da kesin 'Olurmu bizimde anamız bacımız, karımız kızımız var,gönül rahatlığıyla yalnız bırakamayacakmıyız yahu' der isyan ederdi, etmezse yüzüme tükürün. Bu ülkede herkes namus bekçisi ama kendi namusları değil haa, senin benim namusum. Kaçta dışardayız, hangi işte çalışıyoruz, eve hangi erkeklerle giriyoruz, etek boyumuz, ruj rengimiz,göt -göğüs dekoltesi. Salyası aka aka bu durumu ''ayıp, namussuzluk'' diye eleştirir bu sözde namuslular. Çünkü yamuk fikirler atasporu bizde.''Dişi köpek kuyruk sallamazsa, erkek köpek ardından gitmez'' Tahrik edecek kadın, o mini eteği giyecek canı tecavüz isteyecek.E bizde de davete icabet gerekir malum, misafirperver bir toplumuz.Direnecek yetmeyecek, yakılmak isteyecek. Sadomazo çünkü.

Biz sizin kalkan organlarınıza tanık, bebekler gördük, annelerinizi, bacılarınızı, kız-erkek evlatlarınızı, gelinlerinizi, evcil hayvanlarınızı komşu çocuklarınızı gördük. Namussuzluğunuza sebep aramayın. Biz bugün çıplak gezsek dahi, saldırma hakkın yok. Eline,beline,diline sahip ol.
Bunlara sahip olamazsan herşeyini yitirmişsin demektir. Çözüm elbette olmayacak. Ne davalar gördü bu ülke, Ne gönüllü tecavüze uğrayanlar. Değişen ne ? Hiiiç ! Değişen birşey yok diye de susma . Sen yine sesini yükselt, durma haykır. Tecavüz politiktir. Devletin birebir alçakça politikasıdır. Kadının vajinasıyla,doğumuyla,evlenmesiyle ilgilendiği kadar seçimlerle bile ilgilenmedi hükümet.

Yapılacak en büyük şey. ''Oğlumun pipisi'' adlı foto albüm yaptırmayın artık. Pipisiyle oynarken video koymayın. Ya kızınında fotosu olsun ya oğlununda olmasın. Sen oğluna pipisinin çok sevilecek bişey olduğunu aşılarsan yarın kalkar böyle zorla sevdirir işte. Öğretin kadının kolu ve  memesi arasında fark yoktur. Biri diğerinden fazla değerli değil,ikisi de et işte.Şu ayıp lafını da unutun. Sizin ayıp diye gizlediğiniz şeyler hergün dışarda yaşanıyor, yaşatılıyor. Olabildiğince anlaşılır bir dille anlatın,öğretin. Pedagog yardımı alın.Bu konuyla ilgili izlediğim Gözlerindeki Sır isimli filmi izlemenizi önereceğim. Filmdeki ceza türü çok hoşuma gitmişti. Asmak kurtuluştur, psikolojik tutukluluk en iyisi.Birde bu durumdan gerçekten rahatsız olan erkekleri eylemlerde daha çok görmek isteriz. Güç verir.

                  Başka Özgecanlar Olmasın.Anneleri kıyamazken çocukları heder edilmesin.
                                                                  Örgütlü kalın Kadınlar, güzel evlatlar yetiştirin.
                                                                                      Güzel uyu Özgecan
                                                                               

0 yorum :

Yorum Gönder